Czy twoja firma potrzebuje systemu ERP?

Zaawansowane oprogramowanie na dobre zagościło w wielu firmach i stało się wręcz symbolem nowoczesnego biznesu. Systemy ERP należą właśnie to takich informatycznych rozwiązań, które skutecznie wspiera różne procesy i pomagają budować przewagę konkurencyjną.

ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to coraz popularniejsze hasło w biznesie. Kryje się spodnim po prostu planowanie zasobów przedsiębiorstwa i możliwość integracji różnych działów w jednym miejscu. Tego rodzaju oprogramowanie ma budowę modułową i może obejmować różne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa. Najczęściej system ERP pozwala zarządzać gospodarką magazynową i zapasami, ułatwia planowanie dostaw i realizację zaopatrzenia, ułatwia dostęp do kluczowych informacji, na podstawie których zarząd podejmuje istotne decyzje biznesowe. Taki system pozwala także zarządzać procesem produkcji, obiektami przemysłowymi i maszynami. Wśród popularnych funkcjonalności można jeszcze wymienić te, które odnoszą się do finansów i księgowości, HR, a nawet do marketingu i zarządzaniu relacji z klientami. Jak widać, system ERP można właściwie wykorzystać do każdego procesu zachodzącego w przedsiębiorstwie.

erp2 

Korzyści z systemu ERP

Wiele funkcjonalności systemu ERP to wiele korzyści z wdrożenia takiego systemu. Przede wszystkim dobrej klasy oprogramowanie ERP to błyskawiczny dostęp do aktualnych informacji. Dzięki takim danym kadra zarządzająca może podejmować nie tylko bardziej trafne decyzje, ale również szybciej. Do tego zwiększa się bezpieczeństwo danych, do których dostęp można przydzielić tylko wybranym osobom. Takie oprogramowanie poprawia procesy produkcyjne – prace nie muszą być przerwane na przykład z powodu braku surowców, ponieważ ERP automatycznie alarmuje niski ich zapas z dużym wyprzedzeniem. Do tego można łatwiej koordynować działania sprzedażowe i usprawniać proces nawiązywania oraz podtrzymywania relacji z klientami. Zlecenia mogą być szybciej realizowane, a menedżerowie efektywnie zarządzają przestrzenią magazynową.

 

Dlaczego warto wybrać dedykowane systemy ERP?

System ERP staje się wręcz niezastąpionym narzędziem w wielu przedsiębiorstwach. Wiele zależy jednak od tego, jakie oprogramowanie zostanie wdrożone. Na rynku często dostępne są uniwersalne systemy ERP, które oferują najbardziej typowe funkcjonalności. Założeniem takiego oprogramowania jest, aby zaspokoić potrzeby każdego przedsiębiorstwa. Łatwo się domyślić, że to niemożliwe. W przypadku takiego ERP zawsze będzie czegoś brakowało. Dlatego warto wdrażać dedykowane systemy ERP, które oferuje wielu doświadczonych producentów oprogramowania (np. ReasonApps – https://www.reasonapps.pl/oprogramowanie-dedykowane/systemy-erp). Zanim taki system powstanie, Software House dokładnie sprawdza, jakie potrzeby ma klient, zbiera niezbędne informacje i dopiero pod tym kątem wdrażane są poszczególne funkcjonalności oprogramowania ERP. Dlatego taki system najlepiej sprawdza się w biznesie.

erp3

System ERP może, ale nie musi znaleźć się w przedsiębiorstwie. Tylko po co wykonywać wiele czynności ręcznie, długo i żmudnie zbierać dane oraz tracić czas na nieustannie kontrolowanie poziomów magazynowych, skoro można to zrobić błyskawicznie dzięki ERP?

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *