Jak smarować

Twórcy maszyn i urządzeń, służących, czy to w transporcie, czy w szeroko pojętym przemyśle stają przed wieloma wyzwaniami już na etapie tworzenia wizji nowej maszyny. Wszędzie gdzie pojawiają się dwa współpracujące ze sobą elementy, wszędzie mają zastosowanie środki smarowe. Możemy je rozróżnić na środki stałe-smary i środki w postaci płynnej. Tutaj rozróżnia się oleje przemysłowe i oleje hydrauliczne.


Dla każdego z rodzajów środków smarowych znajdujemy szereg odrębnych zastosowań. Smary stałe są stosowane w połączeniach gdzie siły tarcia są małe, a przenoszone obciążenia nie mają istotnego wpływu na współpracujące elementy. Oleje przemysłowe już mają większe znaczenie i wykorzystywane są wszędzie, gdzie chodzi nie tylko o wytworzenie filmy olejowego, ale również przejmują zadanie chłodzenia części. Oleje hydrauliczne natomiast, stosujemy wszędzie gdzie mamy do czynienia z podnośnikami i siłownikami.

Nie wolno nam lekceważyć któregokolwiek z wymienionych środków. Każdy z nich, właśnie dla innego zastosowania i wykorzystania, znajduje swoje miejsce. W wielu maszynach przemysłowych odgrywających znaczącą rolę w procesie produkcji, gdzie sprawność i bezawaryjność mają ogromne znaczenie, często wykorzystuje się wszystkie metody smarowania. Przecież nie każde łożysko obraca się kilka tysięcy razy na minutę, więc nie potrzebuje zastosowana smarowania najwyższego poziomu.

Jednak smarowanie potrzebne jest nie tylko w przemyśle i produkcji. Środki smarowe wykorzystywane są również w innych gałęziach takich jak motoryzacja, maszyny rolnicze, gdzie olej wykorzystuje się też do przeniesienia napędu z ciągnika rolniczego na osprzęt, transport , a także w wielu specjalistycznych maszynach w przemyśle wydobywczym.
Środki smarowe, bez względu na to, czy są to oleje hydrauliczne, czy inne oleje przemysłowe z powodzeniem spełniają swoje zadanie i usprawniają pracę w wielu firmach

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *