Jak pozbyć się zgagi?

Niemal każdy z nas doświadczył kiedyś tej nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest zgaga. Jedni cierpią na nią okazjonalnie, innym zaś skutecznie odbiera radość życia, towarzysząc im bardzo często. Jak można sobie poradzić ze zgagą i pozbyć się jej raz na zawsze?

Leczenie zgagi

Jednym ze sposobów pozbycia się zgagi jest jej leczenie. Wśród skutecznych leków wymienia się inhibitory pompy protonowej (zobacz lek na zgagę), które hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za wydzielanie kwasów żołądkowych. Są one dostępne bez recepty i powinni korzystać z nich wszyscy ci, którym zgaga często uprzykrza życie.

Można również posiłkować się doraźnie domowymi sposobami, jak piciem herbatek ziołowych np. z prawoślazu czy siemienia lnianego lub sięgając po prażone migdały. Jeśli jednak zgaga dokucza nam częściej, to konieczne jest wspomniane wyżej leczenie zgagi lub zmiany nawyków żywieniowych, o czym poniżej.

Zmiana diety

Farmakologiczne leczenie zgagi to jednak nie jedyny sposób na pozbycie się tej dolegliwości. Kolejnym sposobem jest zmiana nawyków żywieniowych. Mamy tu na myśli nie tylko jakość spożywanych pokarmów, ale również częstotliwość i sposób jedzenia.

Osoby cierpiące na zgagę powinny unikać potraw ciężkostrawnych, ostrych przypraw, ale także kawy, herbaty, czekolady, czy owoców cytrusowych. Zamiast 2-3 obfitych posiłków powinny jeść mniej, ale częściej, nawet 5-6 razy dziennie. Powinny również przestrzegać zasady niejedzenia przed snem. Ostatni posiłek powinien być zjedzony 2,5-3 godzin przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu organizm będzie miał czas strawić pokarm zanim przyjmiemy pozycję horyzontalną, sprzyjającą powstawaniu zgagi.

http://www.controloccontrol.pl/zgaga

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *