Czy choroba refluksowa jest groźna?

Choroba refluksowa to schorzenie, o którym mówi się stosunkowo niewiele. Co prawda rośnie świadomość społeczna jej istnienia, ale niewiele osób wie, na czym ona polega, jak wygląda leczenie refluksu i czym grożą zaniedbania w jej terapii. Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź na te pytania.

Objawy refluksu

Jednym z podstawowych objawów choroby refluksowej jest zgaga. To właśnie kwaśny posmak w ustach najczęściej jest pierwszym sygnałem, że z dolnym zwieraczem przełyku, głównym winowajcą refluksu, coś się dzieje. Jednakże nie jest to objaw niezbędny i jedyny, bo refluks może objawiać się również jako ból gardła, uporczywy kaszel czy ból za mostkiem.

Co powoduje refluks?

Jak już powiedziano, głównym odpowiedzialnym za pojawiające się objawy refluksu jest dolny zwieracz przełyku. W przebiegu choroby refluksowej staje się on rozluźniony, przez co nie domyka się dokładnie i treści żołądkowe są zarzucane z powrotem do górnej części przewodu pokarmowego. Niektóre choroby, np. cukrzyca czy otyłość, oraz przyjmowane leki, mogą osłabiać dolny zwieracz przełyku. Jego sprawność spada również wraz z wiekiem.

Leczenie refluksu – czy jest konieczne?

Refluks powoduje nie tylko nieprzyjemne dolegliwości ze zgagą na czele, ale również nieleczony może powodować groźniejsze konsekwencje. Mamy tu na myśli zwężenie przełyku, krwawienie z przewodu pokarmowego czy przełyk Baretta, który jest stanem przedrakowym i wymaga stałego monitorowania. Sposobem na uniknięcie tych dolegliwości jest leczenie refluksu, np. dostępnymi bez recepty lekami zawierającymi inhibitory pompy protonowej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *