Problemy z koncentracją – czy można się ich pozbyć?

Problem z utrzymaniem uwagi na jednej czynności czyli problem z koncentracją to współczesny problem wielu osób. Przyczyną tego jest nadmierna ilość bodźców, z którymi spotykamy się każdego dnia. Niestety wpływa to negatywnie na naszą produktywność i męczy, dlatego warto zastanowić się co zrobić, by poprawić koncentrację.

Technika pomodoro

Poszukując sposobów na polepszenie koncentracji warto sięgnąć po jedną z technik pracy. Jest to technika pomodoro, której naczelną zasadą jest praca w blokach 30 min. Na każde 30 minut przypada 25 minut pracy i 5 minut odpoczynku. Osoby, które tę technikę stosują mówią, że ich wydajność wzrosła, a jednocześnie nie czują się odcięci od świata.

Kluczem do sukcesu jest jednak pilnowanie, by w ciągu tych 25 minut praca była faktycznie intensywna, a wszelkie powiadomienia były wyłączone. Dopiero w ciągu 5 minut odpoczynku można sięgnąć po telefon czy zajrzeć do poczty i sprawdzić, czy nie czeka tam na nas jakaś wiadomość.

Lista zadań

Uzupełnieniem techniki pomodoro jest technika GTD, która polega na tworzeniu listy zadań do wykonania, a następnie wykreślaniu tych zrealizowanych. Dzięki temu nie zaczynamy dnia od zastanawiania się, co teraz będziemy robić, ale bierzemy listę i po kolei, punkt po punkcie, realizujemy swój plan. Takie podejście znacząco niweluje ryzyko rozproszenia wynikającego ze sprawdzania poczty, zaglądania na FB czy innych czynności, które nie są priorytetem na dany dzień.

koncentracja 2

Odpowiedni tryb życia

Warto powiedzieć w tym miejscu, że za koncentrację przy pracy wpływa nie tylko nasz sposób działania, ale również tryb życia. Jeśli jesteśmy przemęczeni i niewyspani, to nasza produktywność znacząco spada. Trudniej nam się skupić nie tylko na skomplikowanych czynnościach, ale nawet zwykłe zrobienie śniadania bywa męczące i zabiera mnóstwo czasu. Kluczowe znaczenie ma jednak nie tylko sen, ale również dieta, która powinna być bogata w witaminy. Ich brak może skutkować rozkojarzeniem, dlatego warto szczególnie zadbać o ich obecność w diecie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *