Magazyn i jego zróżnicowanie

Organizowanie pracy magazynu najlepiej jest rozpoczynać od zaplanowania całej kubatury magazynowej. Bardzo przecież częstym widokiem staje się w pełni przypadkowe składowanie towarów na podłodze, czy jakichś specjalnie stworzonych do tego celu półkach. Są to nawet regały pozbierane z praktycznie każdego miejsca.

Najczęściej wszystko to odbywa się w specjalnie do tego celu wydzielonych pakamerach, które znajdują się wewnątrz magazynów. W wielu przypadkach brak w stanowczy sposób określonych obszarów składowania materiałów jest po prostu tłumaczony tym, że brakuje oszczędności czy funduszy inwestycyjnych. Pojemnik magazynowy przyda się w wielu przypadkach. Skrzyniopaleta plastikowa to będzie idealny wybór do takiej przestrzeni. Podłoga w wielu przypadkach zawalona towarami i często też przemieszanymi ze śmieciami, przypadkowymi narzędziami albo zareklamowanymi produktami to jest z pewnością idealny obraz dla każdego audytora albo inspektora jakości.

Organizacja magazynu nie jest czymś skomplikowanym. Gdy zabierzemy się za właściwie dobrany system regałów, wieszaków albo palet czy innego jeszcze rodzaju wyposażenia gwarantującego optymalizację składowania towarów to jest bez dwóch zdań dobry początek. Zawsze też w planie magazynu koniecznie trzeba uwzględnić pewne kwestie. Najważniejszy wydaje się w tym wypadku przebieg dróg transportowych. To one właśnie zapewniają w pełni optymalny przepływ materiałów. Najlepiej, żeby to wszystko było zgodne z całą logiką procesu tworzenia wartości, która jest dodana w łańcuchu dostaw. A nie wszyscy o tym pamiętają.

Bardzo istotne jest w takich wypadkach także zaplanowanie wszystkich lokalizacji magazynowych stanowisk administracyjnych. To jest kwestia newralgiczna, a nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Zawsze jest tak, że w pełni fizyczny przepływ materiałów, wymaga od nas równoległego ewidencjonowania oraz księgowania. Szczególnie mowa tutaj o transakcjach w systemach bazodanowych. Tam właśnie zawsze planista odczytuje aktualny stan zapasu.

artykuł powstał przy współpracy z http://opakowania-plastikowe.pl/

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *