Agencja rekrutacyjna

Ostatnie lata pokazują nam, jak dynamicznie potrafi zmienić się rynek pracy. Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju panowało duże bezrobocie, a teraz jest ono notowane na naprawdę niskim poziomie. To wiąże się z wieloma zmianami na rynku pracy. Dla pracowników to dobry sygnał. Mogą oni zmienić pracę praktycznie w dowolnym momencie. Natomiast, dla pracodawców to niekiedy spory problem.

 

Nikt nie lubi dużej rotacji w firmie. Pracodawcy muszą wystawiać coraz to więcej ogłoszeń o pracę, jeśli w firmie jest duża rotacja. W tym momencie wsparciem może okazać się agencja rekrutacyjna. Rozwiązanie to stosowane jest zazwyczaj w firmach o średniej wielkości. W mniejszych firmach rekrutacja pracowników zazwyczaj prowadzona jest przez właściciela. Małe przedsiębiorstwa nie mają bowiem pieniędzy, aby ten proces prowadziła zewnętrzna agencja rekrutacyjna. Wolą one robić to we własnym zakresie, przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić jakieś pieniądze.

To całkiem naturalne zjawisko, któremu chyba nikt się nie dziwi. Z kolei w bardzo dużych firmach rekrutacja pracowników jest prowadzona przez działy zarządzania zasobami ludzkimi. Bardzo często są one duże i rozbudowane. Rekrutacja pracowników to nie tylko selekcja aplikacji – to coś znacznie więcej. Dlatego jeśli chcemy, aby zajęła się tym dla nas agencja rekrutacyjna, warto określić zakres obowiązków jakie ona przejmie. Może być to węższy lub szerszy pakiet działań. Z pewnością będzie to wydawanie ogłoszeń o pracę, selekcja aplikacji, wstępne rozmowy rekrutacyjne i zapraszanie potencjalnych kandydatów na rozmowy.

Niekiedy jednak rekrutacja pracowników prowadzona przez zewnętrzną agencję obejmuje jeszcze więcej. Czasami firmy zlecają cały proces rekrutacji – od etapu jakim jest selekcja aplikacji po końcowe rozmowy z ostatecznym kandydatem. To rozwiązanie dość ryzykowne, dlatego warto zdecydować się na nie tylko wtedy, kiedy mamy stuprocentową pewność, że wybrana przez nas agencja rekrutacyjna jest niezwykle doświadczona i profesjonalna w tym, co robi. Niekiedy agencje specjalizują się w rekrutowaniu pracowników z konkretnych branż czy stanowisk. Warto przemyśleć powierzenie tego konkretnej agencji, a nie pierwszej lepszej agencji, którą znajdziemy w sieci.

więcej na: http://www.mostwanted.pl/

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *