Uprawa hydroponiczna

Uprawa hydroponiczna czyli sposób uprawy roślin w mieszankach bezglebowych (gr. hydro – woda, ponika – pracować). Dzięki temu sposobowi uprawy możemy całkowicie kontrolować dwa najważniejsze składniki mające wpływ na rozwój roślin: czyli pobór składników odżywczych oraz tlenu.

Jeżeli już poznamy zasady takiej uprawy to staje się ona dla nas bardzo prosta i przede wszystkim wydajna a pomóc w tym mogą specjalistyczne systemy hydroponiczne. Oczywiście możemy sobie stworzyć takie sami w domu jednak nie dadzą one tak dobrych efektów jak te tworzone przez specjalistów. Główną zasadą hydroponiki jest to, że podłoże samo w sobie nie zawiera żadnych substancji odżywczych, więc my sami możemy decydować o ich jakości i ilości. Korzyścią jaka z tego wynika jest szybki wzrost roślin, ponieważ mogą one pobierać składniki odżywcze tak szybko na ile tylko zdążą je później przetworzyć. Wynika to z tego, że głównym transporterem tych składników jest tlen a żadna nawet najlepsza gleba nie posiada tlenu tyle co podłoża hydroponiczne.

Nie oznacza to że w ogrodzie z takim systemem będziemy mieć mniej pracy, ponieważ skoro rośliny rosną szybciej to i więcej jest rzeczy których trzeba dopilnować i sprawdzić.

Przed zakupem warto też się zastanowić lub zapytać specjalistów (np. growshop Flora & Fauna w Krakowie)  o to jaki rodzaj systemu będzie dla naszej hodowli najbardziej korzystny. Pierwszy wybór to czy chcemy mieć system aktywny (poruszający składnikami odżywczymi) czy pasywny (gdzie składnikami nasiąknięte jest podłoże tamponowe np. mech torfowy albo trociny). Kolejny podział to systemy odzyskiwalne i nieodzyskiwalne w których jak sama nazwa wskazuje możemy lub nie możemy ponownie wykorzystać składniki odżywcze.

Warto też zastanowić się nad inwestycją w innego rodzaju sprzęt, jakim jest oświetlenie roślin, które z pewnością przyda się zwłaszcza w przypadku uprawy roślin egzotycznych w szklarniach. Przydatne też z pewnością będą środki ochrony roślin, które pomogą nam w walce z różnego rodzaju szkodnikami.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *